Suomen Logistiikkayhdistys ry
Etusivu
LOGY ry
LOGY Competence Oy
Logistiikka-lehti / magazine
Näyttelytoiminta
Extranet

Suomen Osto- ja
Logistiikkayhdistys LOGY ry

LOGY Competence Oy

Logistiikka-lehti

Särkiniementie 3
00210 Helsinki

Yhdistys: 09 - 696 3743
Koulutus: 09 - 696 3744
Lehti: 09 - 696 3751

Sähköposti: yhdistyslogy.fi

 

LOGY

Suomen Osto- ja Logistiikkayhdistys LOGY ry tarjoaa jäsenilleen innovatiivisen foorumin ammattitaidon ja osaamisen jatkuvaan kehittämiseen. Haluamme edistää jäsentemme kilpailukykyä ja lisätä alan tunnettuutta ja merkitystä liiketoiminnan keskeisenä tuloksentekijänä.

LOGY ry omistaa koulutusorganisaatio LOGY Competence Oy:n, jonka kurssit ja seminaarit tähtäävät oston ja muun logistiikan tietotaidon lisäämiseen.

Julkaisemme Logistiikka-lehteä, joka on alan johtava ammattilehti Suomessa. Sen tehtävänä on logistiikan tietotaidon edistäminen Suomessa.

Haluamme yhdistää

LOGYllä on laaja kansainvälinen yhteistyöverkko. Alan tutkimuksen ja koulutuksen edistämiseksi yhdistys on perustanut Logistiikan Tutkimuksen edistämissäätiön (LTES). LOGY ja LTES ovat mukana erilaisissa alan tutkimuksissa. Logistiikan kehittäjien palkitsemisessa toimimme yhteistyössä Suomen Logistiikkafoorumin kanssa.

Kevät- ja syyskokous tärkeitä

Yhdistyksellä on kaksi virallista kokousta: kevätkokous ja syyskokous. Kevätkokouksessa käsitellään hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös. Syyskokouksessa määrätään jäsenmaksut, käsitellään hallituksen toimintasuunnitelma ja talousarvio sekä valitaan puheenjohtaja ja uudet hallituksen jäsenet erovuoroisten tilalle.


Suomen Osto- ja Logistiikkayhdistys LOGYn edeltäjän Suomen Kuljetustaloudellisen yhdistyksen (SKY) perustamisesta tuli vuonna 2007 kuluneeksi 50 vuotta. Vuonna 1995 päätettiin yhdistää SKY ja vuonna 1962 perustettu Suomen Materiaalitaloudellinen yhdistys (SMTY) ja jatkaa perinteikästä toimintaa nimellä Suomen Logistiikkayhdistys.

Logistiikka kattaa toimitusketjun strategisen ohjauksen, materiaalien ja palvelujen hankintaa ja ostoa sekä fyysistä logistiikkaa eli kuljetusta, varastointia ja materiaalinkäsittelyä sekä näihin liittyviä tiedonhallinnan prosesseja.

Siirry sivun alkuun

>>Tulostusversioon

Ajankohtaista

Hankintapäivä 20.9.

Seminaarissa perehdytään hankinnan ajankohtaisiin kysymyksiin, teemana erityisesti innovaatioiden merkitys hankinnassa.

Varasto- ja materiaalinkäsittelypäivä 24.9.

Oikeat varasto- ja materiaalinkäsittelyratkaisut - nyt ja tulevaisuudessa

LOGY Facebookissa

Yhdistyksellä on nyt oma ryhmäsivu Facebookissa. Tervetuloa fanittamaan, aloittamaan keskusteluita, kommentoimaan ja tykkäämään!

Tutustu LOGY Competencen syksyn tarjontaan

Koulutuksen syksyn yleisesite on ladattavissa LOGY Competencen sivuilta, josta myös löytyy tietoa kursseista.