
Kuljetus- & SCM-päivä 2025 – Logistiikka yritysten kilpailukyvyn moottorina
Paikka: | Sokos Hotel Tripla, Helsinki |
Aika: | 11.09.2025 09:00 - 16:00 |
Kuljetus- & SCM-päivän teemana on tänä vuonna "Logistiikka yritysten kilpailukyvyn moottorina".
Päivän aikana pureudutaan siihen, miten logistiikka ja toimitusketjut voivat vahvistaa Suomen kilpailukykyä muuttuvassa maailmassa. Tapahtuma tarjoaa näkökulmia muun muassa maailmantalouden vaikutuksista, EU-sääntelyn roolista, varautumisesta ja riskienhallinnasta sekä kuljetusmuotojen ja energiaratkaisujen kehityksestä.
Ohjelmassa esitellään myös käytännön esimerkkejä suomalaisyritysten toimitusketjuista ja kilpailukyvyn rakentamisesta logistiikan avulla. Paneelikeskustelussa pohditaan, miten Suomen logistiikka säilyttää asemansa globaalissa markkinassa ja mitä keinoja yrityksillä on vahvistaa toimitusvarmuutta, tehokkuutta ja vastuullisuutta.
Päivä huipentuu yhteenvetoon ja cocktail-tilaisuuteen, jossa on mahdollisuus jatkaa keskusteluja rennossa ilmapiirissä.
Ohjelma
8.00–9.00 Aamupala ja verkostoitumista
9.00–9.05 Päivän avaus ja tervetulosanat
Mia Jyrkänkallio, Key Account Manager, DHL Freight Finland ja Olli-Petteri Salo, Vice President, Global Logistics Management, Customer Logistics, Metso Oyj
9.05–9.35 Maailmantalouden ja geopoliittisten muutosten vaikutukset Suomen kilpailukykyyn
Lasse Corin, Pääekonomisti, Aktia
9.35–10.05 EU-sääntely ja sen vaikutukset Suomen logistiikkaan
Tiina Haapasalo, Johtava asiantuntija, Elinkeinoelämän keskusliitto
10.05–10.35 Pakotteet ja toimitusketjuriskit käytännössä – Tullin näkökulma yritysten kilpailukykyyn
Petri Lounatmaa, Valvontajohtaja, Tulli
10.35–11.05 Kahvitauko ja verkostoitumista
11.05–11.35 Vähittäiskaupan toimitusketju – Miten parantaa kilpailukykyä logistiikan avulla?
Timo Turkia, Head of Logistics, Lidl Suomi
11.35–12.05 DigiRata ja rautatielogistiikan tulevaisuus – Älykäs infra osana Suomen kilpailukykyä
Jonas Eriksson, Vice president, ERTMS -program, VR-Transpoint
12.05–12.35 Älykäs liikennejärjestelmä kilpailukyvyn tukena – miten Suomi voi hyödyntää ekosysteemiajattelua logistiikassa?
Janne Lautanala, Chief Ecosystem and Technology Officer, Fintraffic
12.35–13.35 Lounas ja verkostoitumista
13.35–13.45 Toimitusketjun hallinnan tulevaisuus: Älykkäät ohjelmistoratkaisut
Antti Kaunisto, Konsultti, Elisa Industriq Finland
13.45–14.15 Energiamurros logistiikassa: Hajautetut ratkaisut ja uusiutuvat energialähteet
14.15–14.45 Tekoäly, data ja epävarmuus: Miten johtaa toimitusketjua älykkäämmin?
Anssi Käki, Vice President, Pulp Supply Chain and Tools&Processes, UPM
14.45–15.10 Kahvi- ja verkostoitumistauko
15.10–15.55 Paneelikeskustelu: Miten Suomen logistiikka säilyttää ja vahvistaa kilpailukykyään globaalissa markkinassa?
Panelistit: Lauri Helke, Toimitusjohtaja, Fenniarail, Anssi Kujala, Toimitusjohtaja, SKAL Ry
15.55–16.00 Päätössanat ja yhteenveto
Mia Jyrkänkallio, Key Account Manager, DHL Freight Finland ja Olli-Petteri Salo, Vice President, Global Logistics Management, Customer Logistics, Metso Oyj
16.00 alkaen Cocktail-tilaisuus ja verkostoitumista
Seminaarin puheenvuorot pidetään suomeksi.
Tutustu puhujiin
Lasse Corin
Pääekonomisti, Aktia
Lasse Corin on makrotalouden asiantuntija, jolla on pitkä kokemus pankkialalta. Ensimmäiset osakkeensa hän hankki 15-vuotiaana, ja nykyisin hänen kiinnostuksensa kohteita ovat etenkin pohjoismaiset taloudet, kuluttajien taloustilanne ja sijoituskäyttäytyminen sekä asuntomarkkinat.
Jonas Eriksson
Hankejohtaja, VR Group
Jonas Eriksson on työskennellyt rautatiejärjestelmän parissa n. 25 vuoden ajan. Hän on nähnyt toimialaa useista eri tehtävistä ja näkökulmista. Hankejohtajana VR:n Digirata-osuudessa Eriksson on toiminut vuodesta 2021 lähtien. Digiradan osalta hän kokee, että kaikki aikaisemmat operoinnin, ohjauksen, turvallisuuden ja tekniikan näkökulmat kohtaavat ja ovat vahvassa vuorovaikutussuhteessa toisiinsa.
Tiina Haapasalo
Liikenne-, logistiikka- ja infra-asioiden johtava asiantuntija, Elinkeinoelämän keskusliitto
“Logistiikan toimivuus ja kustannustehokkuus ovat suomalaisyrityksille keskeisiä kilpailukykytekijöitä palveluiden, kaupan, matkailun ja teollisuuden globaalissa kilpailussa. EK:n edistämistyössä ja edunvalvonnassa ajankohtaista on Suomen kansainvälinen saavutettavuus, logistiikan toimintavarmuus ja liikenteen vihreä siirtymä.”
Lauri Helke
Toimitusjohtaja, Fenniarail
Lauri Helke on toiminut Fenniarail Oy:n toimitusjohtajana vuodesta 2022 alkaen. Hänellä on merkittävää työkokemusta alan johtotehtävistä. Hän on toiminut OnniBus.com Oy:n toimitusjohtajana ja oli sitä aiemmin VR:n suunnittelupäällikkö.
Mia Jyrkänkallio
Key Account Manager, DHL Freight Finland
Mia Jyrkänkallio työskentelee logistiikan ja globaalien asiakkuuksien parissa DHL:llä. Ennen kuljetusalaa hän toimi pitkään mm. öljy-yhtiössä ja henkilöstövuokrauksessa asiakaspalvelun, hinnoittelun, markkinoinnin ja rekrytointien parissa.
Anssi Kujala
Toimitusjohtaja, Suomen Kuljetus ja Logistiikka SKAL ry:n
Anssi Kujalan kaudella vuodesta 2021 alkaen SKAL on uudistanut strategiansa ja brändinsä. Anssi Kujala on toiminut yhteiskunnallisen vaikuttamisen eri tehtävissä vuodesta 1994, muun muassa Suomen Yrittäjien varatoimitusjohtajana, puoluetyössä ja valtiovarainministeriössä poliittisena valtiosihteerinä. Hän varttui kuljetusyrittäjäperheessä Isossakyrössä. Alan yrittäjyyttä on ollut suvussa jo 100 vuotta.
Anssi Käki
Vice President, Pulp Supply Chain and Tools&Processes, UPM
Ennen siirtymistään UPM:lle 2013 Anssi Käki työskenteli konsulttina ROCE Partnersilla sekä oman yrityksensä kautta. UPM:llä Hän on vastannut monista eri rooleista, esimerkiksi Development Manager ja Director of Advanced Analytics.
Anssilla on sekä liiketoiminnallista että akateemista kokemusta matemaattisesta mallintamisesta erityisesti epävarmuuden alaisessa päätöksenteossa. Hän on hyödyntänyt optimointimalleja, algoritmista ennustamista, data-analytiikkaa ja koneoppimismalleja sekä todennäköisyyspohjaisia malleja riskienhallinnassa.
Janne Lautanala
Chief Ecosystem and Technology Officer, Fintraffic
Janne Lautanala on kokenut digitaalisen liiketoiminnan johtaja, jolla on yli 20 vuoden ammatillinen tausta johtotehtävistä organisaatioissa kuten Accenture, Avanade, Wärtsilä ja Nokia. Tällä hetkellä hän toimii Fintrafficin ekosysteemi- ja teknologiasta vastaavana johtajana.
Uransa aikana Janne on käynnistänyt menestyksekkäästi ja kasvattanut innovaatio-ohjelmia, toteuttanut projekteja sekä rakentanut operatiivisia kyvykkyyksiä Euroopassa ja Aasian ja Tyynenmeren alueella. Hän on ollut mukana useissa suurissa digitaalisissa muutoshankkeissa muun muassa huipputeknologian, valmistavan teollisuuden, julkisen sektorin, kaupan ja tietoliikenteen aloilla.
Petri Lounatmaa
Valvontajohtaja, Tulli
Valvontajohtaja Petri Lounatmaa työskentelee Tullin valvontaosaston päällikön sijaisena. Lisäksi Lounatmaa toimii
asiantuntija-toiminteen päällikkönä vastaten valvonnan sektorilla muun muassa strategisesta suunnittelusta, kansainvälisistä ja juridisista asioista sekä teknologiasta ja tekniikasta. Aiemmin hän on toiminut muun muassa Tullin tiedustelu ja analyysi -toiminteen päällikkönä.
Ennen tulliuraansa Lounatmaa työskenteli syyttäjänä ja käräjäoikeudessa notaarina. Hänellä on oikeustieteen tutkinto Helsingin yliopistosta.
Edellä mainittujen teemojen lisäksi hänen keskeisiä kiinnostuksen kohteitaan ovat pakotteet, logistiikan turvallisuuskysymykset ja tietojenkäsittely.
Olli-Petteri Salo
Vice President, Global Logistics Management, Customer Logistics, Metso Oyj
Olli-Petteri Salo on toiminut yli 10 vuotta toimitusketjun hallintaan liittyvissä eri työtehtävissä, operatiivisien prosessien kehittämisestä & ylläpidosta strategisiin hankkeisiin globaalisti. Nykyisessä tehtävässään Metsolla hän vastaan tiiminsä kanssa globaalisti logistiikan hankinnasta ja hallinnasta, sisältäen kaikki kuljetusmuodot, varastoinnin, pakkaamisen ja logistiikkaan liittyvät lisäpalvelut sekä logistiikka partnereiden yhteistyön. Tällä hetkellä häntä kiinnostaa erityisesti toimitusketjujen kokonaisvaltainen näkyvyys ja hallittavuus nykymaailmassa hyödyntäen digitalisaation mahdollisuuksia.
Timo Turkia
Head of Logistics, Lidl
Timo Turkialla on Lidlillä yli 10 vuoden kokemus erilaisista PT-kaupan operatiivisen toiminnan kehitys- ja johtotehtävistä. Hän on muun muassa osallistunut Lidl Liettuan maa-avaukseen ja toiminut projektipäällikkönä Relex-järjestelmän käyttöönotossa Suomessa osallistuen samalla myös järjestelmän kansainväliseen kehitystyöhön. Tällä hetkellä Turkia on vastuussa Lidl Suomen kuljetus-, sisä- ja kierrätyslogistiikasta. Ennen Lidliä hän on työskennellyt pääosin kuljetuslogistiikan parissa.