Blogi
Korona kiihdyttää hankinnan digiloikkaa
09.9.2020Baswaren teettämän kyselytutkimuksen mukaan talouden ja hankinnan prosessien nykyinen digitalisaatioaste vaihtelee yrityksissä. Tämän hetken suurin kehittämispotentiaali löytyy datan ja analytiikan hyödyntämisestä.
Toimiiko etäkoulutus OIKEASTI?
31.8.2020Etäkoulutus haastaa niin koulutuksen järjestäjiä kuin osallistujiakin uudenlaiseen työskentelyyn. Molemmilta edellytetään nyt avointa mieltä ja aktiivisuutta.
Miten koronakevät vaikutti hankinnan tekemiseen ja miten tästä eteenpäin?
04.8.2020Kuten jokaisena kesänä, niin myös tänä vuonna yritimme parhaamme, että maailmasta tulisi valmis juhannukseen mennessä. Jotain tuttua ja turvallista oli tässä ajatuksessa, mutta onneksi vieläkään näin ei käynyt. Kesä ja sen myötä myös kesälomat olivat paikallaan ja tulivat enemmän kuin koskaan tarpeeseen. Sen verran hektinen ja hurja on tämä poikkeuslain ja etätyön värittämä kevät ollut toimitusketjuissa.
Ennakoivat hankinnat pandemian keskiössä
18.6.2020Hankinnat ovat saaneet paljon julkisuutta korona-aikojen keskiössä – ei pelkästään hyvien hankintakäytäntöjen – vaan myös hieman poikkeavien hankintakäytäntöjen ja -kanavien kautta.

LOGY Satakunnan alueen vierailu Münchenin logistiikkamessuilla
22.5.2020Suomen Osto- ja Logistiikkayhdistys LOGY ry:n Satakunnan alueen perinteisesti järjestämä ryhmämatka joka toinen vuosi järjestettäville Münchenin logistiikkamessuille alkoi Satakunnasta yhteiskuljetuksella Helsinki-Vantaan lentokentälle. Ryhmämatkalle osallistui 16 logistiikka-alan asiantuntijaa pääasiassa Satakunnasta, Varsinais-Suomesta ja Etelä-Karjalasta.
A Finnish perspective on Covid-19 crisis
16.4.2020The Finnish Association of Purchasing and Logistics, LOGY, started a close cooperation with BME in 2019. Therefore please find here a short update from our side on what is currently happening here in view of the Covid-19 pandemic.

Blogissa: Viisi tärkeintä osaamista hankinnassa
31.3.2020, kirjoittanut Sari HakkarainenKirjoittaja: Sari Hakkarainen, LOGY Hankintafoorumin johtoryhmän jäsen
TIEDOTE: Muutoksia LOGYn tapahtumiin ja koulutustilaisuuksiin 31.5. saakka
13.3.2020Blogissa: Miten hankinta kehittyy vuonna 2020? – kolme kehityskulkua
11.3.2020Kirjoittaja: Harri Lorentz, Associate Professor at Turku School of Economics at the University of Turku
Blogissa: Hankinnan prosessijohtaminen – digitalisoinnin mahdollistaja
03.3.2020Kirjoittaja: Ari Erkinharju