
Toimittajien johtaminen
Paikka: | Etäkoulutus, |
Aika: | 7.11.2023 9:00 - 13.11.2023 9:01 |
Noin kolmannes yrityksen liikevaihdosta on oman toiminnan jalostusarvoa, loput ovat ulkoisia hankintoja. Kun ulkoisia hankintoja kehitetään, parannetaan koko yrityksen jalostusarvoa ja kannattavuutta. Ulkoisia hankintoja kehitetään johtamalla toimittajia systemaattisemmin: siinä tarvitaan selkeitä menetelmiä, työkaluja ja taitoja.
Tämä valmennus antaa osallistujille kokonaiskuvan, työkaluja ja menetelmiä käytännön yhteistyön kehittämiseen toimittajien kanssa ja samalla keinoja yrityksen jalostusarvon ja kannattavuuden parantamiseen.
Koulutuksen käytyäsi
• osaat suunnitella ja kehittää erilaisia toimittajasuhteita
• osaat analysoida hankintoja kategorioiden näkökulmasta
• osaat hyödyntää vaikuttamistaitoja ja eri keinoja hankinnan tavoitteiden toteuttamisessa
• hallitset käytännön keinoja parempaan ja tuottavampaan verkostoyhteistyöhön.
• saat ymmärrystä tekoälyn hyödyntämiseen toimittajien johtamisessa
Kenelle?
Hankinta- ja ostojohtajille sekä -päälliköille. Kaikille hankintatoimen tehtävissä toimiville henkilöille, jotka vastaavat toimittajan suorituksesta ja kehittävät toimittajasuhteita tai ovat siirtymässä näihin tehtäviin.
Valmennus on osa hankinnan koulutusohjelmaa (taso 3), mutta sen voi suorittaa myös erikseen.
Lähetämme ennen koulutusta sähköpostiisi ennakkokyselyn. Kerro, missä osa-alueissa erityisesti haluat kehittyä ja mihin kysymyksiin toivot saavasi vastauksia.
Valmennus toteutetaan vuorovaikutteisilla, osallistavilla menetelmillä, missä opittua tietoa sovelletaan välittömästi käytäntöön. Kurssipäivien tuotokset kootaan Pelikirjaksi, joka auttaa soveltamaan koulutuksen keskeisiä teemoja ja sisältöä käytäntöön.